Bezpieczeństwo w internecie jest rzeczą bardzo istotną. Cyberprzestępstwa są dokonywane na coraz większą skalę. Wiele osób nie tylko traci pieniądze, tożsamość, ale do sieci wypływają ich również prywatne zdjęcia, których nikt nie chciałby utracić. Niestety, taka kradzież odbywa się na porządku dziennym, a schwytanie takiego przestępcy jest dla policji rzeczą praktycznie niemożliwą, a przede wszystkim trwającą nierzadko latami. Ochrona danych jest niesamowicie ważna, a biorąc pod uwagę, że obecnie korzystamy z elektroniki w nadmiernym stopniu, to należy się strzec różnego typu wpadek. Jest jednak pewne rozwiązanie zwiększające szansę bezpieczeństwa, a jest nim VPN. Aby się więcej o nim dowiedzieć, zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Czym jest VPN i jak działa?

VPN to obecnie jedno z najlepszych, jak nie nawet najlepsze rozwiązanie pozwalające na większe bezpieczeństwo w sieci. Virtual Private Network, bo taka jest pełna nazwa tego oprogramowania, pozwala na ochronę danych poprzez szyfrowanie danych, łączenie się z serwerami z całego świata i nie tylko.

Szyfrowanie danych poprzez VPN to naprawdę spora zaleta. Wygląda to w taki sposób, że dzieli on daną frazę na żargon, który nie jest możliwy do rozszyfrowania przez nikogo. Zwykłe zdania „Ala poszła do kościoła” zostanie anonimowemu użytkownikowi przedstawione za pomocą różnego rodzaju znaków, które będą mogły zostać rozszyfrowane tylko i wyłącznie poprzez wpisane specjalnego klucza przekazanego innej osobie. Jest to najbezpieczniejsza forma korzystania z internetu, chociaż trzeba powiedzieć wprost, że jeden VPN drugiemu jest nierówny, więc najlepiej wybierać te, które są dobrze oceniane przez internautów oraz oferują wysoki poziom zabezpieczeń.

Dużym plusem jest to, że algorytm jest tak wysoce skomplikowany, że praktycznie niemożnością jest rozczytanie danej wiadomości przez innego człowieka. Nowoczesne komputery wykorzystują coraz większe pokłady informacji, więc z czasem stanie się to coraz prostsze, natomiast jakość VPN będzie stale rosnąć i na pewno będzie to zażarty pojedynek.

VPN pozwala na to, aby stać się anonimowym nawet dla dostawcy internetu. Warto wyjaśnić sobie to, jak działa sieć. Wszystkie dane, które wysyłamy są dostarczane do dostawcy internetu, a te potem rozchodzą się po sieci. Nie ma innej możliwości, bo jest to swego rodzaju bramka, przez którą muszą przechodzić dane.

Z VPN-a można korzystać również na aplikacjach mobilnych

Coraz częściej wykonujemy wszelkie czynności za pomocą smartfona. Nie ma w tym nic dziwnego, natomiast należy zwrócić uwagę, że rosnąca częstotliwość niesie za sobą pewne obowiązki. Mamy na myśli przede wszystkim robienie transakcji finansowych, rozmowy z najbliższymi przez Messengera, WhatsApp czy podpinanie karty pod takie aplikacje jak Spotify albo Uber. Chcąc wysyłać anonimowe smsy, dodatkowe zabezpieczenie w postaci VPN będzie świetną opcją. Postęp jest potrzebny, ale też jest to raj dla cyberprzestępców, którzy wiedzą, że korzystamy z internetu w telefonie na okrągło, bo zdecydowana większość aplikacji tego wymaga.

Dobrym krokiem, by uniknąć wpadki na telefonie jest instalacja VPN. Szczególnie dotyczy to osób, które mają w pamięci istotne dokumenty, zdjęcia czy filmiki i nikt nie chciał by ujrzały światło dzienne. Nie zwalnia to oczywiście z roztropnego korzystania z internetu i sprawdzaniu wszelkich opinii i rekomendacji ekspertów bądź użytkowników.

VPN daje ogromną szansę na przeglądanie materiałów, które nie są dostępne w naszym kraju dla rodzimych użytkowników. Niestety, czasem się z tym stykamy, a bardzo chcielibyśmy coś zobaczyć. Możliwość połączenia się z serwerami z całego świata sprawia, że omijamy takie zabezpieczenia i bez najmniejszych problemów możemy korzystać z bibliotek wideo w niektórych serwisach. Należy jednak pamiętać, że płatne wersje VPN oferują zdecydowanie lepsze zabezpieczenia, a dodatkowo często producenci oferują liczne promocje, z których warto skorzystać.