Instalacja pompy ciepła to świetny sposób na zwiększenie wydajności systemu grzewczego i zaoszczędzenie pieniędzy między dlatego decyduje się na nią coraz więcej mieszkańców wielu Polskich miast jak np. Białystok czy Wrocław. Istnieje jednak wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem instalacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są zalety pompy ciepła i co należy wziąć pod uwagę przed jej zainstalowaniem.

Pompy ciepła – zalety

Pompy ciepła działają poprzez przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Latem mogą przenosić ciepło z domu do powietrza zewnętrznego, a zimą mogą przenosić ciepło z powietrza zewnętrznego do domu. Stosowanie pomp ciepła ma wiele zalet. Przede wszystkim są znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne systemy ogrzewania i chłodzenia. W związku z tym pozwalają nam sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię. Są także przyjazne dla środowiska, bo nie wykorzystują żadnych paliw kopalnych, więc nie wytwarzają żadnych emisji. To czyni je doskonałym wyborem dla osób, które chcą zmniejszyć swój ślad węglowy. A czy mają jakieś wady? Istnieje kilka potencjalnych wad korzystania z pomp ciepła. Przede wszystkim chodzi tu dość wysoki koszt początkowy, a także fakt, że muszą być one zainstalowane przez wykwalifikowanego specjalistę.

Rodzaje pomp ciepła

Jeśli rozważasz zainstalowanie pompy ciepła w swoim domu, musisz wiedzieć o nich przynajmniej podstawowe rzeczy.

Pompy ciepła dzielą się na dwa główne typy: pompy ciepła typu monoblok i split. Pompy ciepła typu monoblok to samodzielne jednostki, które składają się z parownika, sprężarki i skraplacza w jednym urządzeniu. Z drugiej strony pompy ciepła typu split mają sprężarkę i skraplacz umieszczone na zewnątrz jednostki głównej. Parownik nadal znajduje się wewnątrz jednostki głównej. Główną zaletą pompy ciepła typu split jest to, że jest łatwiejsza w instalacji niż monoblokowa pompa ciepła jednak pompa ciepła typu monoblok jest tańsza zarówno w montażu jak i użytkowaniu.

Jak się przygotować do instalacji pomp ciepła?

Wybierając miejsce instalacji pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na przykład będzie to zależeć od rodzaju systemu grzewczego w twoim domu. Jeśli masz bezpośredni system ogrzewania z wieloma trybami powierzchni (podłoga, ściana lub sufit), umieszczenie w nim pompy ciepła będzie wydajne i ekonomiczne. Taka konfiguracja jest zwykle stosowana w nowych domach, w których instalacja pompy ciepła jest już zaplanowana na etapie projektowania. Jeśli Twój budynek ogrzewany jest natomiast grzejnikami niskotemperaturowymi i chcesz rozbudować system o dodatkowe źródła ciepła, to w takiej sytuacji dobrze sprawdzi się instalacja pompy ciepła połączonej szeregowo z buforem. Rozwiązanie to idealnie nadaje się do modernizowanych domów.

Aby jak najlepiej wykorzystać pełny potencjał pompy ciepła, ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju urządzenia, a także układu instalacji dopasowanego do naszego systemu grzewczego dlatego warto postawić na firmy, które zapewnią nam nie tylko sam montaż urządzeń. Dobrym przykładem są np. pompy ciepła białystok, które oferują swoim klientom bezpłatną wycenę, a także fachowe doradztwo w zakresie wyboru sprzętu dopasowanego jak najbardziej do ich potrzeb i pomoc w jego ewentualnym wyborze.